Vznik urbárov


                  ,,Pozdravujem vás, lesy, hory, z tej duše pozdravujem vás!",

a ,,dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!"


Urbáre patria u nás k najdôležitejším prameňom hospodárskych dejín najmä v rokoch 17. - 18. storočia. Rozšírenie urbárov u nás však môžeme registrovať už v polovici 16. storočia. Samotné slovo urbár je nemeckého pôvodu (odvodené od latinského urbs - mesto), vyjadrovalo výťažok, alebo dôchodok, najčastejšie sa používalo v baníctve. 

Vznik urbárov: Za predchodcov urbárov sa považujú tzv. Libri traditionum, do ktorých sa zaznamenávali majetky. Tradičné knihy sa menili na knihy poplatníkov, z ktorých sa vyvinuli urbáre. Urbár sa dá voľne preložiť ako mestská pozemková kniha zaznamenávajúca poddanskú pôdu, ktorej vlastníkom je zemepán a držiteľom urbárny sedliak. Inými slovami je to teda súpis celkovej poddanskej pôdy a stanovenie povinnosti poddaných voči zemepánovi. Toto platilo v 16 storočí. Okrem obhospodarovania pôdy musel poddaný zemepánovi ročne odvádzať 2 sliepky, 2 kapúnov, 12 vajec, holbu masla, 6 funtov konopného plátna, 30 poddaných spolu 1 teľa a za 4 usadlosti poskytnúť jednu dlhú furmanku (4 dni). V tomto kontexte ide o organizačnú štruktúru pozemkového spoluvlastníctva spravidla v rámci jednej dediny.

Rozlišujeme dva typy:

- urbár ako súpis (pokračovanie donačných listín)

- Urbár - účet (je mladší, vyjadruje potreby vyspelého rentového hospodárstva)

Urbárna kniha - predchodca pozemkových kníh. V prvopočiatkoch sa "Urbárom" nazývala kniha, do ktorej sa zapisovali držby vrchnosti a poddaných a ich práva a povinnosti a preto ich môžeme považovať za akýchsi predchodcov pozemkových kníh. Boli tam zaznamenané povinnosti poddaných ku svojím pánom, napríklad roboty, alebo naturálne a peňažité dávky, alebo povinnosti vrchnosti voči svojim poddaným. Zostavovali ich zvyčajne zemepánsky úradníci, v pomere poddaného k zemepánovi hrali významnú úlohu, boli právoplatnými listinami. Museli sa udržiavať v takom stave, ktorý zodpovedal meniacim sa pomerom, preto sa často obnovovali. Často dochádzalo aj k odlišnosti formy - v prípade potreby sa vyhotovil urbárny register s údajmi potrebnými pre istú situáciu.

V staršej dobe sa urbáre často nazývajú registre, zriedka urbáre, ktoré sa začínajú objavovať v poslednej štvrtine 16. storočia. V 16. storočí pristupuje ešte typ urbára - inštrukcie. Je hospodárskou inštrukciou vydanou zemepánom pre panstvo. Ide o doplnenie urbára inštrukciami pre osoby zainteresované v správe panstva. Čo urbáre predstavovali v čase svojho vzniku, o tom hovoria už ich samotné názvy: Urbár o panstve, Urbár hradu, Urbárny súpis hradu. Výrazy ako register alebo súpis môžeme považovať za synonymá. Urbarialisti boli v tom čase poddaní svojmu zemepánovi a pod jeho dozorom a len s jeho súhlasom riešili spoločné záležitosti. Avšak boli oprávnení mať v držbe aj tzv. "uzurpované", predtým neobrábané pozemky, ktoré urbárnici zabrali z pozemku zemepána, najčastejšie vyklčovaním krovísk. Urbárska usadlosť, sa už vtedy delila na intravilán - zastavané územie a extravilán - nezastavané územie usadlosti.

Spečatenie a vlastnoručné podpísanie osobami, ktoré boli poverené ich zostavením dávali dôveryhodnosť týmto zápisom. Urbáre sa prekladali aj ako dôkazové materiály pri súdnych sporoch, tiež aj pri sporoch poddaných s vrchnosťou. Dôvodmi vzniku a obnovovania urbárov bývali majetkoprávne zmeny: predaj, kúpa a konfiškácia. Parciálny urbár - popisuje časť panstva. Konkrétny spôsob vyhotovovania urbárov je forma jednoduchého popisu obcí. Za názvom obce bol krátky úvod, popis obce, zoznam poddaných, to znamená od sedliakov až po nemajetných a veľkosť ich majetku. Za zoznamom usadlíkov nasleduje zoznam povinností - účtový predpis. Spečatené urbáre mali aj záverečnú formulku. Urbáre - sú to písomnosti zostavované pozemkovou vrchnosťou z praktických potrieb a obsahujú údaje majetkovo- popisné a účtovno - predpisové. Po obsahovej stránke sú urbáre veľmi cennými prameňmi hospodárskych dejín. Ozrejmujú vzťahy medzi zemepánom a poddanými, neinformujú nás pravidelne o všetkých záväzkoch a povinnostiach poddaných. Publikované urbáre sú v mnohých prípadoch najstaršími známymi podrobnejšími opismi niektorých obcí. Obsahujú: demografické údaje, spôsob ustanovovania obecných panstiev, poznanie majetkového rozvrstvenia dediny, obraz o stave a spôsobe vlastného hospodárenia, informácie o podnikoch na panstvách. Nepriamo poskytujú aj zväčša nepriame údaje kultúrno - civilizačného rázu a existencii škôl, verejných kúpeľov atď. Veľmi dôležité sú údaje urbárov pre poznanie používaných mier a váh. Podstatnú časť urbárov tvoria urbáre písané po slovensky, ktoré obsahujú bohatý materiál pre našich jazykovedcov.

Tereziánsky urbár bolo nariadenie Márie Terézie z 23. januára 1767 upravujúce jednotne v celej krajine vzťahy medzi zemepánmi a ich poddanými. Zavádzanie urbára narazilo spočiatku na mimoriadne ostrý odpor uhorskej šľachty. Na Slovensku sa najviac búrila šľachta v Bratislavskej, Nitrianskej a Hontianskej stolici. Odvolávajúc sa na tradície protestovala proti zavádzaniu reforiem a žiadala zachovanie súčasného stavu. Napokon pod vplyvom okolností i neústupnosťou panovníčky sa podvolila. Do roku 1774 zaviedli tereziánsky urbár vo všetkých slovenských stoliciach.

Prvotnou myšlienkou, ktorá viedla Máriu Teréziu k vydaniu tohto reformného nariadenia bol jej záujem na zlepšení hospodárskej situácie Uhorska. K nemu mali napomôcť aj zvýšené výbery daní. V úsilí zabezpečiť a zvýšiť odvod daní vzrastal záujem viedenského dvora na zmene postavenia poddaných. Na sneme v r. 1764 - 1765 vystúpila preto panovníčka s návrhom, aby v zmysle už zabudnutého zákona z r. 1723 sa postavenie poddaných všade upravilo urbármi, pričom si vyhradzovala právo hlavného dozoru pri ich schvaľovaní.

Uhorská šľachta však považovala vzťah medzi zemepánmi a poddanými za vzťah čisto súkromnoprávny a nemienila na danom stave nič meniť.

Mária Terézia však bola pevne rozhodnutá situáciu riešiť. Dvor využil sťažnosti poddaných v niektorých zadunajských stoliciach (ktoré vyústili do otvorenej rebélie) a vydal pre ne v rokoch 1765 a 1766 čiastkové urbáre. V januári 1767 pristúpila Mária Terézia k vydaniu jednotného nariadenia - tereziánskeho urbáru.

Základnou črtou tereziánskej urbariálnej reformy bol úmysel uviesť dávky a povinnosti poddaných voči zemepánovi do určitého pomeru s rozsahom pôdy, ktorú mal v úžitku. Urbár súčasne stanovil maximálnu hranice feudálnej renty. Poddanské dávky a povinnosti sa určili jednotne pre celú krajinu. Pôda, ktorú poddaní využívali, sa v urbári delila na tzv. intravilán, "domový grunt", a extravilán, "chotárny grunt", teda polia a lúky. Sedliak hospodáriaci na celej usadlosti, bol povinný odpracovať ročne na panskej pôde (tzv. dominikáli) 52 dní so záprahom, alebo 104 dní pešo. Na polovicu, štvrtinu alebo osminu usadlosti bola robota na panskom úmerne nižšia. Želiari s domom museli na panskom odpracovať ročne 18 dní, želiari bez domu 12 dní. Poddaní sa na tri dni v roku museli zúčastniť aj poľovačky svojho zemepána (ako nadháňači), zároveň boli povinní odviezť mu z poľa deviatok (teda jednu desatinu z úrody), a tiež doviezť z hory drevo. Sedliaci a želiari s domom museli za "domový grunt" platiť zemepánovi ročne jeden zlatý ako peňažnú rentu. Okrem deviatku boli poddaní povinní odovzdávať zemepánom aj tzv. dary: holbu topeného masla a kopu vajec. Tridsať usadlostí spoločne odovzdávalo ročne jedno teľa. Tieto naturálne dávky mohli byť po dohode so zemepánom vymenené za financie. Aj Jozef II. pokračoval v agrárnej reforme svojej matky a v roku 1785 zrušil v Uhorsku nevoľníctvo. V českých krajinách sa mu to podarilo už v roku 1781. Zaniklo týmto patentom večné pripútanie roľníka k pôde, priznala sa osobná sloboda i právo voľne nakladať s hnuteľným majetkom. Rozhodnutím - patentom zo dňa 20. 04. 1785 vzniklo nové katastrálne rozdelenie chotárov a podarilo sa ho v Uhorsku dokončiť za 4 roky. Podstatné bolo, že urbárska - poddanská pôda zachytená v urbári sa po zrušení poddanstva v roku 1848 stala podkladom pre jej prechod do súkromného vlastníctva poddaných, ktorí na nej pracovali.


Urbariálna sústava prešla viacerými úpravami. Zásadnú zmenu celého systému navodil až zákon z roku 1840, podľa ktorého sa zemepánovi a poddaným umožňovalo dobrovoľne uzavrieť výkupné zmluvy o zrušení urbárskeho pomeru a nadobudnúť užívané pozemky do vlastníctva.

Revolučný rok 1848 priniesol zrušenie poddanstva v celom Uhorsku. V roku 1848 bol zákonom zrušený poddanský (resp. urbársky) pomer tým, že štát pre urbárnikov vykúpil nimi užívané pozemky a zemepán bol odškodnený formou štátnych dlhopisov. Tento výkup bol obmedzený na urbárske usadlosti a na poddanské želiarske a domkárske majetky. Ostatní urbarialisti si museli vykúpiť vlastnícke práva z vlastných prostriedkov, na ktoré im štát poskytol pôžičku. V roku 1853 bolo nariadené pridelenie lesných podielov do vlastníctva bývalých urbárnych roľníkov, ktorí mali do roku 1767 iba užívacie právo. Zákonom uhorského snemu z roku 1871 sa lesné pozemky stali spoločným vlastníctvom urbárnych spoločenstiev, ktoré ich spravovali. Boli zavedené aj tzv. grentbuchy. Do pozemkovej knihy sa zavkladovali pozemkové celky v členení podľa parciel a bol zhotovený zoznam spoluvlastníkov s vyznačením podielu.

Druhy pozemkov v období Uhorska:

V Uhorsku sa pozemky delili na:

- dominikál - panské pozemky, ktoré vlastnil a staral sa o ne zemepán

- rustikál - pozemky, ktoré vlastnil zemepán ale obrábali ich poddaní

- slobodné pozemky, ktoré patrili slobodným poplatníkom, napríklad mešťanom,                            mlynárom a pod.

Podľa spôsobu užívania sa majetok poddaných delil na:

- poddanský

- želiarsky

- domkársky

Okrem týchto druhov pozemkov boli aj iné, ktorých pomenovanie sa zachovalo do dnešných čias. Napríklad kopanice - pozemky, ktoré urbárnici upravili svojou prácou z neplodnej pôdy na čiastočne úrodnú a vykúpené kopanice, ktoré si urbárnici od zemepána vykúpili.

Urbariálna sústava so svojimi dôsledkami a pozostatkami zasahuje až do našich čias, najmä pri spoločnom vlastníctve lesov a pasienkov. Je tiež predmetom reštitučných konaní a obnovovanej evidencie pozemkov a postavenie urbárov je špecifické aj v konaní v rámci pozemkových úprav.

Pozemkové spoločenstvá po roku 1989

Urbárom sa dnes rozumie súbor pozemkov, ktoré sú v katastrálnom území prevažne jednej obce a sú v spoluvlastníctve urbárnikov, teda osôb združených v pozemkovom spoločenstve. Urbárska - spoločná pôda sa nachádza zväčša v extraviláne a ide spravidla o pasienky a lesy, ktoré v minulosti slúžili obyvateľom dediny (tak, ako je to uvedené v predchádzajúcich statiach).

Z právneho hľadiska ide o osobitný druh podielového spoluvlastníctva - vychádzajúceho z uvádzanej histórie. Zvláštnosť tohto druhu spoluvlastníctva spočíva v tom, že predmetom vlastníctva nie je jeden konkrétny pozemok, ale všetky pozemky tvoriace takzvanú "spoločnú nehnuteľnosť." To znamená, že urbár síce tvoria viaceré pozemky (nemusia susediť), no nemožno s nimi nakladať samostatne, majú teda spoločný právny režim. Urbárnik (vlastník podielu na "urbárskej pôde") nemôže predať svoj podiel k jednému pozemku, ale môže previesť podiel na "spoločnej nehnuteľnosti", teda na všetkých pozemkoch tvoriaci urbár. Z tohto hľadiska sa hovorí o nedeliteľnosti urbáru, ktorá je ukotvená aj v zákone č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách (§ 8 ods. 1). V katastri nehnuteľnosti sa táto nedeliteľnosť prejavuje tým, že na všetkých "urbárskych" listoch vlastníctva má každý spoluvlastník rovnaký podiel.

Spracoval z historických dokumentov a platných zákonov dňa 10. 04. 2018

Ing. Ignác Leitman

PS: Mária Terézia sa postarala o to, aby mohli chudobnejšie vrstvy pozdvihnúť svoju životnú úroveň a dnes sa tlačia do urbárov bohatí (finančné skupiny skupujú podiely), lebo ich životná úroveň je nedostatočná!!!